fot. Wikimedia
Mszą świętą i apelem pamięci oddadzą cześć ofiarom katastrofy samolotu wojskowego CASA mieszkańcy Mirosławca, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych. Dziś mija 12 lat od tej katastrofy.

23 stycznia 2008 roku o godzinie 19.07 samolot wojskowy CASA spadł na las w pobliżu lotniska w Mirosławcu. Na pokładzie było 20 osób. Samolot leciał z Warszawy, przez Powidz i Krzesiny, do Mirosławca, a następnie miał udać się do Świdwina i zakończyć lot w Krakowie.

Lecieli nim wysocy rangą wojskowi, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów. W katastrofie zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie  - czterech członków załogi i szesnastu pasażerów. Komisja badająca przyczyny wypadku stwierdziła, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było nieświadome doprowadzenie przez załogę do nadmiernego przechylenia samolotu.

To była największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił wtedy w kraju trzydniową żałobę narodową.

Pomnik upamiętniający ofiary tragedii został odsłonięty w 2008 roku w Mirosławcu. W miejscu katastrofy stoi głaz z tablicą w kształcie pękniętej szachownicy, tablicę z listą ofiar, krzyż i ocalały statecznik samolotu z numerem taktycznym maszyny.

W 2011 roku w sprawie wypłat odszkodowań Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło ugodę z najbliższymi członkami rodzin ofiar. Łączna kwota odszkodowania i zadośćuczynienia wyniosła dla każdego 250 tysięcy złotych, niektórzy otrzymali renty.

Dziś, w 12. rocznicę tej tragedii - jak co roku - odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy. O 15.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mirosławcu odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy i ich bliskich, a o 18.20 w miejscu katastrofy - przy pomniku upamiętniającym ofiary - rozpocznie się apel poległych.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusz Mikutel.

pg/red./rż