fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Zofia Posmysz-Piasecka jest pisarką, autorką scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV. W czasie II wojny światowej była więźniarką niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Prezydent Andrzej Duda, wręczając Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej, podkreślał znaczenie danego przez nią świadectwa okrutnych czasów II wojny światowej. - Mając to wielkie szczęście i jakąś opiekę Opatrzności, że udało się pani przetrwać te straszliwe doświadczenia - widząc codziennie śmierć i cierpienie, tracąc znajomych, przyjaciół, bliskich - to nie zamknęła pani tego w sobie i dla siebie - zwrócił się do uhonorowanej. - Dziękuję za to, że przetrwawszy, dzieli się pani od tylu lat świadectwem, ale bardzo specyficznym, niezwykle ludzkim, wolnym od nienawiści, patrzącym w człowieka, do jego głębi, do jego sposobu patrzenia na świat - dodał.

Pisarka mówiła, że wyróżnienie jest dla niej tak niespodziewane, że wydaje się być snem: - Bardzo dziękuję, choć to wszystko zdaje mi się być nierealne. Jak mogło mi się przydarzyć to, że Oświęcim, który wydawał mi się końcem życia, w jakiś inny sposób je zapoczątkował? Byłam wychowana w atmosferze wiary w cuda i chyba teraz - otrzymując to wyróżnienie - tego doświadczam.

Sylwetka Zofii Posmysz-Piaseckiej

Zofia Posmysz-Piasecka urodziła się w 1923 roku w Krakowie. W czasie okupacji pobierała naukę na tajnych kompletach. Była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Aresztowana w kwietniu 1942 roku trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie była ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. Zofia Posmysz-Piasecka była więziona także w karnej kompanii w Budach, obozie Ravensbrück i jego podobozie w Neustadt-Glewe.

Po wojnie wróciła do Polski. Osiadła w Warszawie. Tam w 1952 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Była związana z Polskim Radiem, gdzie od 1960 roku współtworzyła powieść radiową "W Jezioranach". Literacko zadebiutowała w 1945 wspomnieniami "Znam katów z Belsen....". Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe "Pasażerka z kabiny 45", na którego podstawie którego powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962 oraz opera "Pasażerka" skomponowana przez Mieczysława Wajnberga.

Zofia Posmysz-Piasecka otrzymała liczne wyróżnienia. Są wśród nich między innymi: Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - w 1964 i 1970 roku, Nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia autorskie w dziedzinie słuchowisk przyznana autorce w 1976 roku, w 2012 roku niemieckie odznaczenie Wielki Krzyż Zasługi na Wstędze. W 2013 Zofia Posmysz-Piasecka otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Nagrodę TOTUS, a rok później "Honorowego Wielkiego Splendora" za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej.

Powieści i opowiadania Zofii Posmysz-Piaseckiej zostały przetłumaczone na kilkanaście języków obcych.

IAR/prezydent.pl/ar