Mateusz Morawiecki powiedział, że obok KL Auschwitz innym piekłem na ziemi był Gułag. Premier wziął udział w niemieckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

W berlińskiej Operze Narodowej premier przypominał, że Polacy mają moralny obowiązek przypominać zarówno o hitlerowskich, jak i o sowieckich obozach.

- Jako potomkowie naszych babć i dziadków, którzy ginęli w Auschwitz i wśród śniegów Kołymy, mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu, aby nigdy nikt nie musiał już jej przeżywać - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że jeśli chcemy prawdy, wolności i dobra, to musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra i zbrodni od niewinności.

Udział premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w uroczystym koncercie w Operze Narodowej był kulminacyjnym punktem niemieckich obchodów 75-tej rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Niemieccy politycy oddają dziś hołd ofiarom nazizmu, złożyli między innymi kwiaty pod berlińskim pomnikiem ofiar holokaustu. Wszyscy prominentni politycy niemieccy uczcili ofiary nazizmu w specjalnej sesji - pozując do zdjęć z napisem WE-Remember.

IAR/rż