pxfuel.com
We wtorkowych „Wieczornych Spotkaniach” rozmawialiśmy o nowotworach. Jednak tym razem nie mówiliśmy o leczeniu, ale zajęliśmy się wsparciem osób chorujących na raka.

Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem było: „Jestem. Będę”. Już po raz dwudziesty obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Doktor Janusz Meder z Narodowego Instytutu Onkologii, prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że hasło jest symboliczne i mówi o tym, jak nasze zdrowie zależy od nas samych. Możemy uniknąć zachorowania na 30 - 50 procent nowotworów, gdybyśmy chcieli zmienić swój styl życia. Doktor Janusz Meder przytacza Europejski Kodeks Walki z Rakiem, w którym w 12 punktach wymienione są najważniejsze zalecenia takie jak: właściwe odżywianie się, odpowiednia ilość snu, niepalenie papierosów, nienadużywanie alkoholu, unikanie nadmiernego opalania się.

Po wsparciu wolontariuszek amazonek, chorująca onkologicznie osoba otrzymuje pomoc od psychoterapeuty bądź psychologa. Anna Winnicka spotkała się z psychoterapeutką, która z amazonkami pracuje również jako wolontariuszka.

Rozmowa Anny Winnickiej

Pierwsze wsparcie kobiety po mastektomii otrzymują od wolontariuszek amazonek, które są przeszkolone do udzielania takiej pomocy. Osoby chorujące potrafią najlepiej współczuć i zrozumieć chorującego.

Rozmowa Anny Winnickiej

Kobiety chorujące na nowotwór szukają wsparcia w różnego rodzaju miejscach. Katarzyna Krajewska, z którą rozmawiał Sławomir Kamola, znalazła takie wsparcie w zamkniętej grupie na portalu społecznościowych.

Rozmowa Sławomira Kamoli

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. Prawie 100 tysięcy pacjentów umiera z tego powodu.

kk/aw/sk/iw