fot. prk24.pl
Placówka podpisała porozumienie o współpracy edukacyjnej z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

W ramach współpracy podejmowane mają być przede wszystkim działania na rzecz edukacji historycznej i archiwalnej, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty podkreśliła dziś, że w zaplanowanych działaniach chodzi o umożliwienie uczniom między innymi zrozumienia przełomowych wydarzeń kulturowych w dziejach regionu i Polski: - Chcemy zachęcać nauczycieli do organizowania lekcji z wykorzystaniem zasobów Archiwum Państwowego w Koszalinie i w ten sposób popularyzować wiedzę historyczną, archiwalną i regionalną.

Pierwszym konkretnym działaniem będzie konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych na plakat upamiętniający szczecińskie wydarzenia z sierpnia 80. roku. Marcin Ozga z Archiwum Państwowego w Koszalinie podkreśla, że kolejne działania zaplanowano już na kwiecień: - Chcielibyśmy nawiązać do setnej rocznicy urodzin Jan Pawła II i jego wizyty w Koszalinie w 1991 roku. Zachęcamy młodzież by sięgnęła do rodzinnych archiwów w poszukiwaniu pamiątek z tego okresu. Wydarzenia dla młodych przygotujemy także w czerwcu z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów i w listopadzie z okazji Święta Niepodległości.

Porozumienie dotyczy wszystkich przedsięwzięć realizowanych na terenie działania Delegatury Kuratorium w Koszalinie oraz Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Podobne porozumienie od dwóch lat jest realizowane pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie a tamtejszym Archiwum Państwowym.

rp/ar

Posłuchaj

Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty
Marcin Ozga z Archiwum Państwowego w Koszalinie