fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał podczas uroczystości w Żyrardowie ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów czyli o tzw. trzynastce. Dzięki ustawie stanie się ona rozwiązaniem stałym.

Jak powiedział prezydent, gdy w zeszłym roku „trzynastki” wypłacono jednorazowo, program był eksperymentem obarczonym ryzykiem. W związku z tym obserwowano sytuację gospodarczą. Andrzej Duda podkreślił, że sytuacja ta jest dobra i po konsultacjach z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował się podpisać ustawę, a 13. emerytura będzie wypłacana co roku w kwietniu. Otrzyma ją 9 milionów 800 tysięcy uprawnionych.

„Trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę.

Zdaniem prezydenta Dudy, nowe świadczenie jest istotnym elementem budowania społecznej gospodarki rynkowej. Jak podkreślił, w tym celu trzeba zapewnić sprawiedliwy podział dóbr w społeczeństwie. Zdaniem prezydenta, do kształtowania społecznej gospodarki rynkowej niezbędne jest zabezpieczenie wszystkich pokoleń.
Andrzej Duda stwierdził, że państwo powinno dbać o to, by dzieci i młodzież miały zapewnioną szkołę i dostęp do przedszkoli, a rodzice mieli zatrudnienie i pieniądze, pozwalające na spokojne utrzymanie rodziny, dlatego, jego zdaniem, pomoc potrzebna jest również emerytom, którzy „przepracowali całe życie”, aby mogli odpocząć i otrzymali godziwe świadczenie.

Przemawiając, Andrzej Duda podziękował seniorom za ich trud i poświęcenie. Jak powiedział, tym ludziom, którzy wychowali osoby pracujące dziś dla Polski - w tym te sprawujące najważniejsze urzędy - należy się godne życie. Prezydent wyraził również nadzieję, że świadczenia emerytalne zostaną w przyszłości podniesione w „sposób bardzo znaczący”. Jak zaznaczył, już w tym roku, najniższa emerytura została podniesiona o 100 złotych.

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy, pozwalającej na wypłacenie w przyszłym roku 14. emerytury. Była to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi. Prezydent zapewnił, że gdy tylko będzie mógł, podpisze tę ustawę.

O ile trzynasta emerytura będzie wypłacana bez kryterium dochodowego, to „czternastka” będzie przysługiwała tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 złotych.

Po przekroczeniu tego progu „czternastka” będzie wypłacana na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2 900 złotych.
IAR