Polskie Radio Koszalin ma 10-letnią tradycję prowadzenia Szkoły Dziennikarskiej. Stawiało już na gimnazjalistów i licealistów, uczących się w klasach dziennikarskich. Teraz ofertę kieruje również do studentów.

- Akademia Radiowa Polskiego Radia Koszalin będzie kompleksowo przygotowywać do zawodu dziennikarza radiowego. To nowy styl kształcenia - podkreśla Piotr Ostrowski, redaktor naczelny, prezes Polskiego Radia Koszalin (PRK). Dlaczego? - Młodzi ludzie odpływają z naszego regionu. Wyjeżdżają na studia albo do pracy do większych miast i najczęściej do nas nie wracają. Coraz trudniej jest nam znaleźć już wykształconych i doświadczonych kandydatów do pracy w naszej stacji, gotowych podjąć obowiązki niemal od razu. Ponadto ci którzy u nas stawiali pierwsze kroki w dziennikarstwie, nierzadko odeszli do innych redakcji w dużych miastach. To oczywiście w pewnym sensie nas cieszy, bo oznacza, że dobrze uczymy, ale też stawia przed wyzwaniem nieustannego kształcenia nowych kadr. Trzeba także wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach spora część naszych dziennikarzy odeszła na emeryturę - wyjaśnia prezes naszej rozgłośni.

Aleksandra Kupczyk, dyrektor programowy i zastępca redaktora naczelnego zapewnia, że Polskie Radio Koszalin to doskonałe miejsce na rozpoczęcie dziennikarskiej kariery: - Nasze radio to miejsce dla ludzi ciekawych świata, zaangażowanych, kreatywnych, chcących rozwijać się i gotowych niemal na wszystko. Przyjście do nas oznacza pracę w profesjonalnym zespole, zdobywanie umiejętności, doświadczeń na reporterskiej ścieżce, nieograniczone możliwości poznawania ludzi i ich spraw. To także okazja do bycia w miejscach, w których nie będąc reporterem, nigdy byśmy nie mieli okazji się pojawić.

Adepci sztuki dziennikarskiej będą zaczynać radiową przygodę w dziale Nowe Media.

- W tej chwili radio kształci pięcioro młodych ludzi, którzy uczą się obsługiwać portal prk24.pl, ale także pisać informacje, nagrywać rozmowy i je montować. Potrzebujemy jednak znacznie więcej chętnych - zaznacza Piotr Ostrowski.

- Nowe Media w Polskim Radiu Koszalin to miejsce, w którym zaczyna się przygoda z dziennikarstwem. To tutaj uczymy się pisania informacji. Tu dziennikarze poznają programy emisyjne i uczą się social mediów. Praca w Polskim Radiu to zawsze nobilitacja. I dla osób, które chcą w przyszłości być dziennikarzami, uważam że to najlepsze miejsce na naukę - przekonuje Jarosław Rochowicz, szef działu.

O ile Nowe Media i Newsroom, to miejsca gdzie liczy się czas i szybkość zdobywania i redagowania informacji, o tyle trochę innymi prawami rządzi się publicystyka. - Do bycia publicystą trzeba dorosnąć. Ten dział dziennikarstwa wymaga wiedzy i spojrzenia na świat z perspektywy człowieka dojrzałego, doświadczonego, który już trochę w życiu przeszedł i na wiele tematów patrzy z dystansem. To oczywiście nie oznacza, że drzwi do Publicystyki otwieramy tylko osobom powyżej 40. roku życia. Zawsze zależało nam na tym, by pracę bardziej doświadczonych podglądali ci dużo młodsi, by mieli możliwość uczenia się od nich spoglądania na otaczający nas świat - uważa Katarzyna Kużel, zastępca dyrektora programowego (Publicystyka).

Ważną przestrzenią w radiowej pracy jest muzyka. Bez niej nie byłoby radia. - Wywiady z gwiazdami muzyki, odkrywanie talentów, organizowanie i prowadzenie koncertów, relacjonowanie muzycznych wydarzeń to zaledwie wycinek tego, co stanowi obszar zainteresowań dziennikarzy redakcji. Tu zajmujemy się duszą, choć czasami sformatowaną. I jeszcze jedno - na koncerty wchodzimy za darmo - mówi Adrian Adamowicz, zastępca Dyrektora Programowego (Muzyka i Oprawa).

Polskie Radio Koszalin będzie tworzyć Akademię Radiową z Politechniką Koszalińską, która kształci studentów na kierunku dziennikarstwo. Jesteśmy jednak otwarci także na studentów innych kierunków oraz na uczniów. Liczymy na to, że najlepsi i najbardziej zaangażowani zostaną z nami jako członkowie zespołu Polskiego Radia Koszalin.

- Profesor Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, entuzjastycznie podszedł do tego projektu. Radio otwiera nabór już od pierwszego lutego 2020. Na chętnych czeka 30-osobowy zespół dziennikarski, realizatorzy i praca w warunkach technicznych na wysokim poziomie - mówi Aleksandra Kupczyk.

Chętni powinni aplikować na adres: internet@radio.koszalin.pl.

Redakcja skontaktuje się z wszystkimi osobami i poinformuje o szczegółach projektu.

red./jr/ar