fot. pixabay.com
Polska firma specjalizująca się w badaniach genetycznych w porozumieniu z resortem zdrowia udostępniła własne testy molekularne w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem.

Firma powstała kilka lat temu przy Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje również z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Jest w stanie wykonać tysiąc testów w ciągu doby. W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce dwa i pół tysiąca testów, a od początku epidemii łącznie - 20 tysięcy. Wykryto dotychczas 692 zakażenia.

Testy w kierunku koronawirusa są wykonywane tylko na zlecenie sanepidu lub szpitali - poinformowała doktor Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics. Próbki do badań są przesyłane przez sanepid lub bezpośrednio - przez dwa warszawskie szpitale. Obecnie możliwości firmy są wykorzystane w 20 procentach, ale to może się zmieniać wraz z rozwojem epidemii.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że są to testy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Podkreślił, że testy innych prywatnych firm, które będą wykonywane zgodnie z zaleceniami WHO, mogą być wykorzystane przez publiczny system opieki zdrowotnej.

Testy firmy Warsaw Genomics są bezpłatne, gdyż wiele firm - między innymi PKO BP - przekazało pieniądze na ich sfinansowanie.

IAR/rż