fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Prezydent przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym udział wzięli również przedstawiciele rządu oraz klubów i kół parlamentarnych.

Podziękował przedstawicielom wszystkich opcji politycznych za wzięcie udziału w posiedzeniu RBN i konstruktywną dyskusję. Jak dodał, niektóre zgłoszone przez opozycję pomysły, zostaną wzięte pod uwagę.

Prezydent zaznaczył, że celem powstania „tarczy antykryzysowej” jest ułatwienie Polakom przezwyciężenia kryzysu, wywołanego epidemią koronawirusa. Jak mówił, powstające przepisy są potrzebne do tego, żeby ratować polską gospodarkę, miejsca pracy, wesprzeć przedsiębiorców i pracowników.

Dodał również, że należy uczynić wszystko, by społeczne skutki kryzysu były jak najmniejsze. Podkreślił między innymi, że polskiej gospodarce i rodzinom potrzebne są między innymi czasowe zwolnienia ze składek ZUS, czy KRUS.

Zdaniem Andrzeja Dudy niezwykle ważny jest również fakt, że premier Mateusz Morawiecki zaprosił opozycje do pracy nad „tarczą antykryzysową”. Prezydent uważa, że daje to szanse na narodowy konsensus w kwestii niezbędnych obecnie rozwiązań.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Przygotowana przez władze specustawa przewiduje między innymi pokrycie przez państwo do czterdziestu procent pensji pracowników, w małych firmach, które poniosły straty. Rząd zaproponował również mikropożyczki, ulgi w kredytach oraz inwestycje w gospodarkę.

Priorytetem rozwiązań „tarczy antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców, również tych na samozatrudnieniu.

IAR/rz