fot. prk24.pl
Piotr Jedliński opowiedział o zmianach zasad dotyczących poruszania się w mieście. Ma to związek z rozporządzeniem rządu ograniczającym przemieszczanie się, a także z zakazem gromadzenia się w grupach powyżej dwóch osób - wszystko po to, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Prezydent Piotr Jedliński w specjalnym oświadczeniu zaapelował do mieszkańców o pozostanie w domach: - Wyjście oznacza zrobienie zakupów, wizytę do lekarza i apteki lub wyprowadzenie psów. Ulice będą patrolowane przez straż miejską - m.in. za pomocą dronów, aby ograniczyć zgromadzenia.

Prezydent Koszalina dodał, że od dziś w autobusach komunikacji miejskiej nie może być więcej niż 15 pasażerów: - Proszę o powstrzymanie się od przejazdów MZK i ustąpienie miejsca tym, którzy muszą dotrzeć do pracy - zwłaszcza pracownikom służby zdrowia.

Poinformował, że podjął decyzję o zakupie 100 tysięcy maseczek, które w głównej mierze mają być przeznaczone dla najstarszych koszalinian. Dodatkowo Szpital Wojewódzki w Koszalinie oraz Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc otrzymają sprzęt do wykonywania badań na obecność koronawirusa - sfinansowany został przez zarząd województwa zachodniopomorskiego.

- Mam nadzieję, że ten sprzęt szybko dotrze do naszego miasta. Wiadomo, że brakuje go na całym świecie, ale myślę, że uda się go zakupić -
powiedział Piotr Jedliński.

Szpital Wojewódzki oraz Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie otrzymają również pieniądze na zakup tomografu komputerowego, respiratorów i łóżek szpitalnych.

Na walkę z koronawirusem dla placówek szpitalnych zarząd województwa zachodniopomorskiego przeznaczył ponad 17 milionów złotych.

W Koszalinie kwarantanną domową objęto ponad 200 osób.

rp/rz