fot. MSWiA/Twitter
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u podkreślił, że 99,5 proc. odizolowanych w swoich domach osób nie łamie zasad kwarantanny.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji o rozsądnym zachowaniu Polaków powiedział na antenie Polskiego Radia Koszalin: - Polacy zdają egzamin z odpowiedzialności. Aż 99,5 proc. przestrzega zasad kwarantanny.

Dane te kierownictwo MSWiA otrzymuje regularnie na podstawie wideokonferencji z wojewodami i przedstawicielami resortu zdrowia, udziału w posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz raportów składanych przez komendantów policji.


Paweł Szefernaker przypomniał, że za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w Polsce wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA podkreślił, że wobec osób przebywających w kwarantannie, które naruszyły rygory, jakie zostały na nie nałożone, będą wyciągnięte konsekwencje.

Wczoraj, w związku z dodatkowymi obostrzeniami, na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

- Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły kontroli osób pozostających w kwarantannie. Od teraz będziemy szczególnie pojawiać się pod adresami, gdzie widzimy, że jest problem oraz tam, gdzie kwarantanna dopiero się rozpoczyna - poinformował komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Pokreślił przy tym, że policja chce się mocno skoncentrować na kontroli przestrzegania obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów, a więc tego, co dzieje się na ulicach. Dodał także, że osoby objęte kwarantanną muszą obowiązkowo korzystać ze specjalnej aplikacji "Kwarantanna domowa". Dzięki niej można potwierdzać miejsce swojego pobytu. Aplikacji nie muszą instalować osoby niewidzące lub niedowidzące, a także osoby, które oświadczyły np. policji, że nie mają urządzeń mobilnych. 


red./IAR/ar