fot. PAP/Marcin Bielecki
115 osób z personelu szpitala i 136 pacjentów zostało objętych kwarantanną, o której zdecydował sanepid – poinformował PAP w czwartek rzecznik szpitala w Gryficach (Zachodniopomorskie). O kwarantannie zdecydowano po wykryciu przypadków koronawirusa u pracowników szpitala.

Koronawirusa zdiagnozowano w środę u dwóch osób z personelu medycznego szpitala. Sanepid zdecydował o objęciu kwarantanną kompleksu budynku głównego, tzw. 90-łóżkowego i przychodni placówki. - Współpracujemy ściśle z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, na podstawie wytycznych dostosowujemy nasze standardowe procedury do postępowania do tej sytuacji - powiedział PAP w czwartek rzecznik szpitala w Gryficach Łukasz Szyntor.

Niemożliwe jest opuszczenie placówki, ani wejście na jej teren, drogi wjazdowe są zablokowane przez patrole policji. Rzecznik placówki podkreślił, że szpital współpracuje m.in. z powiatowym centrum zarządzania kryzysowego.

Długość kwarantanny nie została jeszcze określona. Jak poinformował Szyntor, będzie to zależało od wywiadów epidemiologicznych i ustalenia listy kontaktów osób, u których zdiagnozowano SARS-CoV-2. - Staramy się w tej chwili przede wszystkim zmniejszyć liczbę osób i oddziałów objętych kwarantanną – będzie to wynikało z wywiadu epidemiologicznego - powiedział rzecznik.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach posiada m.in. oddział chorób wewnętrznych, neonatologiczny, neurochirurgiczny i chirurgii urazowo-ortopedycznej. Działa w nim też cenione Zachodniopomorskie Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej, do którego trafiają ciężko oparzeni pacjenci, także w stanach zagrożenia życia, z Polski północnej i centralnej.

PAP/ar