fot. pixabay.com
Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w Polsce będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Taką możliwość wprowadza podpisana dziś przez prezesa NFZ-etu nowelizacja zarządzenia dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ-etu w porozumieniu z wojewodą. W województwie zachodniopomorskim są to: Szpital Wojewódzki - obecnie zakaźny - w Szczecinie przy ul. Arkońskiej,  Szpital Wojewódzki w Koszalinie oraz 107 Szpital Wojskowy w Wałczu, Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie oraz Szpital Zdroje.

Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym - Zakaźnym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

- To fundamentalna zmiana - zapowiada Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju - wyjaśnia szef NFZ-etu.

red./rż