fot. Jarosław Ryfun
Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha przed 23 szpitalami w regionie uruchomione zostaną polowe izby przyjęć przeznaczone do tzw. triażu - poinformowało we wtorek biuro prasowe wojewody pomorskiego. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich polecił szpitalom w regionie, aby ustaliły nowe reguły organizacji pracy na izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Chodzi o wprowadzenie tzw. triażu, czyli segregacji i separacji osób z podejrzeniem koronawirusa. Nowe procedury mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi.

- Poleciłem szpitalom w województwie pomorskim zorganizowanie polowych izb przyjęć, aby maksymalnie zwiększyć efektywność działań w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzięki takiej segregacji w jednej izbie przyjęć nie stykają się pacjenci podejrzani o COVID-19 z tymi, którzy przychodzą do szpitala z innymi dolegliwościami - wyjaśnił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Zgodnie z decyzją wojewody, przed pomorskimi placówkami leczniczymi strażacy rozstawią 23 namioty, które będą pełniły funkcję polowych izb przyjęć. Wszystkie wyposażone są m.in. w oświetlenie oraz nagrzewnice, co umożliwi sprawną pracę służb medycznych przez całą dobę.

Triaż w namiotach będą przeprowadzać szpitale w Chojnicach, Bytowie, Lęborku, Człuchowie, Kartuzach, Kościerzynie, Malborku, Miastku, Pucku, Prabutach, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Helu.

Wojewoda wydał polecenie na podstawie ustawy z 2 marca 2020 dotyczącej zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.