fot. Jacek Żukowski
Od poniedziałku oba cmentarze komunalne w Słupsku będą ponownie otwarte przez siedem dni w tygodniu – poinformowała rzeczniczka magistratu Monika Rapacewicz. Na weekend i święta zamknięto je przed Wielkanocą w związku z pandemią koronawirusa.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku zdecydował o złagodzeniu wprowadzonego przed Wielkanocą ograniczenia w funkcjonowaniu starego i nowego cmentarza. Jak podała Rapacewicz nekropolie od 20 kwietnia będą otwarte ponownie siedem dni w tygodniu w godz. 8.00-19.00.

Do tego czasu obowiązują wprowadzone 8 kwietnia ograniczenia, które na święta i w weekendy zamknęły cmentarze, a w pozostałe dni pozwoliły na nie wejść w godz. 8.00-15.00. Rapacewicz zaznaczyła, że nadal, do odwołania, kaplice i sale pożegnań będą wyłączone z użytkowania.

Magistrat zachęca przy tym do korzystania z elektronicznej formy, np. zapalenia świeczki zmarłemu. Można to zrobić za pośrednictwem platformy Grobonet, wchodząc na stronę internetową Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku (www.zimslupsk.com).

Od 20 kwietnia rozpoczyna się pierwszy etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią w całym kraju. Możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych pod warunkiem dystansu społecznego i zasłaniania twarzy.

Otwarty będzie wstęp do lasów, parków, ale z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13 lat będą wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego. W sklepach do 100 mkw. będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 mkw. - jedna osoba na 15 mkw. W miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 15 mkw.