fot. Mariusz Błaszczak/Twitter
W rozpoczynającym się w poniedziałek ćwiczeniu Anakonda weźmie udział 5 tys. żołnierzy – poinformowało w poniedziałek MON.

- Dziś rozpoczyna się Anakonda 20 – ćwiczenie, w którym udział weźmie 5000 żołnierzy. Mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń nie rezygnujemy z ćwiczeń. Żołnierze Wojska Polskiego muszą cały czas się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje i być w gotowości do działania – napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Jak mówił PAP szef MON przed miesiącem, głównym celem przemodelowanego z powodu pandemii ćwiczenia będzie sprawdzenie zdolności do prowadzenia ognia połączonego przez różne rodzaje wojsk w jednym celu. Na ćwiczenie składa się też część sztabowa, przewidziano także działania na morzu, w domenie cyber oraz z udziałem pozamilitarnego systemu obronnego państwa. Niektóre elementy ćwiczenia mają zostać przełożone na koniec roku lub na przyszły rok.

Anakonda to największe ćwiczenie polskiego wojska, organizowane co dwa lata od 2006 r. W poprzedniej edycji, w roku 2018 wzięło w nim udział ok. 17,5 tys. żołnierzy - 12,5 tys. w Polsce, a blisko 5 tys. na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz na Morzu Bałtyckim.

PAP/od