fot. Renata Pacholczyk
Uruchamiana w sezonie letnim baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Pomorskim (Zachodniopomorskie) w poniedziałek wznowiła dyżury – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa LPR Justyna Sochacka.

- Dyżury pełnione będą od wschodu słońca, jednak nie wcześniej niż od godz. 7, do zachodu słońca, lecz nie dłużej niż do godz. 20 - powiedziała Sochacka.

Dodała, że skład załogi śmigłowca jest trzyosobowy. Są to pilot, lekarz oraz ratownik medyczny bądź pielęgniarz. Załogi pracują w systemie rotacyjnym.

Baza LPR w Zegrzu Pomorskim, w powiecie koszalińskim, działać będzie do 5 września. Jest jedyną sezonową spośród 22 rozmieszczonych w całej Polsce. Cztery bazy są całodobowe, dziewięć pracuje w stałych godzinach od 7 do 20, a pozostałe pełnią dyżury od wschodu do zachodu słońca, w tym ta podkoszalińska.

W bazach LPR stacjonują nowoczesne śmigłowce EC 135/H135, które w ciągu kilkunastu minut, w zależności od wiatru, są w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego o 60 kilometrów.

Jak podano w sprawozdaniu za 2019 r. umieszczonym na stronie internetowej LPR śmigłowce w ubiegłym roku wykonały 11 821 misji, w tym 10 366 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 455 transportów międzyszpitalnych. Przetransportowano 8 735 pacjentów, w tym 1 349 dzieci.

Najczęstszym powodem wezwań były wypadki komunikacyjne i pomoc ich ofiarom. Drugą przyczyną wezwań były udary.

PAP/ar