Fot. pixabay.com
Jeszcze na początku lat dwutysięcznych panele fotowoltaiczne były dwa razy droższe niż obecnie. Nawet jeśli początkowe koszty montażu wydają się wysokie, to z czasem ta inwestycja się zwraca.

Przy takiej inwestycji trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Opowiedział o nich Sławomir Mieszczankin z firmy zajmującej się montażem urządzeń do wykorzystania energii odnawialnej.

Rozmowa Joanny Lejtan ze Sławomirem Mieszczankinem

Tego typu dotacje na odnawialne źródła energii pochodzą ze środków unijnych, a ich dysponentem stał się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna kwota dopłaty na rok 2020 może wynosić 30 procent wartości inwestycji.

Także w naszym regionie jest coraz więcej indywidualnych odbiorców energii słonecznej, ale w kolektory słoneczne inwestują także samorządy. W takie urządzenia wyposażono kilka obiektów publicznych w Karlinie, m.in. halę widowiskowo-sportową. Emilia Filipowicz z zarządu obiektów sportowych, turystycznych i rekreacyjnych zapewnia, że po kilku latach użytkowania gmina jest zadowolona w tej inwestycji.

Materiał Joanny Lejtan

Panele słoneczne to dobra inwestycja w czystą energię, która spłaci się już po kilku latach. Takiego zdania jest Mikołaj Łajkosz oraz Jan Bodnar, z którymi rozmawiała Anna Winnicka.

Materiał Anny Winnickiej

Koszaliński Park Wodny od kilkunastu miesięcy korzysta z własnej elektrowni fotowoltaicznej. Instalacja składa się ze stalowej konstrukcji o długości ponad 160 metrów. Na terenie wzdłuż parkingu, zamontowano prawie 1200 szt. paneli fotowoltaicznych. Projekt został ukończony w czerwcu ubiegłego roku. Z Radosławem Turkiem z koszalińskiego Zarządu Obiektów Sportowych rozmawiał Arkadiusz Wilman.

Rozmowa Arkadiusza Wilmana z Radosławem Turkiem