Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Fot. Przemysław Grabiński
Działaniom wojsk przyglądał się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Bezpieczeństwo Polski jest większe ze względu na aktywność prezydenta Andrzeja Dudy. Formuła stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest rezultatem dwóch deklaracji podpisanych przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa - powiedział Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił również, że dzięki takim wspólnym działaniom Polska i Stany Zjednoczone są silniejsze.

Wagę tej współpracy podkreślał też dowódca 1. Dywizji Kawalerii Armii USA, gen Brett Sylivia: - Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie wykonać tę misję w sposób efektywny, wydajny i na pewno zakończyć ją sukcesem. Jednocześnie chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie ćwiczyć w czasach pandemii koronawirusa, tworząc bezpieczne warunki ku tym ćwiczeniom.

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę planów organizacji ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Plus. Początkowo zakładano, że rozpoczną się wcześniej i będą realizowane w większej skali. Rozpoczęte dziś na poligonie drawskim działania zakończą się 19 czerwca. Bierze w nich udział około sześciu tysięcy żołnierzy, w tym około dwóch tysięcy z Polski. Dziś w Drawsku przećwiczono główny epizod taktyczny - przeprawę przez wodę z udziałem wojsk pancernych i powietrznodesantowych.

pg/iw

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak
Brett Sylivia