fot. Jarosław Rochowicz
Centrum wyprodukowało dokładnie 10,6 tys. przyłbic. Duży wkład w ich powstanie miało Polskie Radio Koszalin, które dostarczyło 400 kilogramów specjalnego tworzywa, niezbędnego do ich drukowania.

- Nikt z nas nie spodziewał się, że uda się nam rozkręcić tę produkcję i zaspokoić potrzeby na przyłbice zarówno podmiotów z regionu, jak i z wielu miast Polski. Rynek jest już nasycony i tych zamówień jest dużo mniej - mamy ich obecnie około tysiąca. Wyprodukowanie tak dużej liczby przyłbic było możliwe m.in. dzięki Polskiemu Radiu Koszalin, które przekazało nam 400 kilogramów materiału niezbędnego do ich produkcji - powiedział profesor Tomasz Królikowski, szef Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. - Można powiedzieć, że wydrukowanie ponad 10 tysięcy przyłbic to dobry wynik zarówno dla Politechniki Koszalińskiej, jak i Polskiego Radia Koszalin, któremu dziękujemy za pomoc - dodał.

Politechnika drukuje przyłbice na kilkudziesięciu drukarkach 3D i przekazuje je zainteresowanym podmiotom za darmo. Trafiają one między innymi do szpitali, pogotowia ratunkowego, szkół, przedszkoli, żłobków i służb mundurowych w mieście, regionie i kraju. Przyłbice otrzymują też pracownicy hoteli w nadmorskich miejscowościach, a na zamówienie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ponad 600 sztuk otrzymały wszystkie Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin powiedział, że cel akcji jest szczytny, a współpraca z uczelnią doskonała: - Przyłbice są ogromnym wkładem w czynną walkę z koronawirusem. Jestem bardzo wdzięczny Politechnice Koszalińskiej z tę współpracę. Doskonale się uzupełniamy - my możemy odstąpić od części naszych projektów promocyjnych i przekazać te środki na zakup materiału do produkcji przyłbic, a Politechnika Koszalińska je bezpłatnie wytwarza. To naprawdę pożyteczna kooperacja. Jestem z niej bardzo dumny.

ak/ar

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z prof.Tomaszem Królikowskim