fot. Radosław Żmudziński
PKP SA wkrótce ogłosi przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budowy nowego dworca w Koszalinie. O inwestycję zabiegały od wielu lat władze samorządowe oraz związani z miastem politycy, przede wszystkim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wybrany projektant przygotuje dokumentację projektową zgodnie z założeniami funkcjonalno-przestrzennymi uzgodnionymi z Urzędem Miasta w Koszalinie. To efekt rozmów władz miasta z przedstawicielami kolejowej spółki, które zorganizował wiceminister Paweł Szefernaker, koszaliński poseł PiS-u.

W rozmowie z Polskim Radiem Koszalin wiceminister Szefernaker podkreślił znaczenie inwestycji: - To kolejna bardzo dobra wiadomość dla Koszalina i naszego regionu. Cieszę się, że jest już konkretny harmonogram prac związanych z nowym dworcem kolejowym. To efekt starań wielu osób. Chciałbym podziękować zarówno tym osobom, które mnie w tej pracy wspierały, jak i wszystkim mieszkańcom Koszalina. Uważam, że to przykład dobrej współpracy rządu i samorządu. Przypomnę, że w zeszłym roku odbyło się zaproponowane przeze mnie spotkanie władz miasta z wiceprezesem PKP SA. Przedstawiony dziś harmonogram prac to pokłosie m.in. tamtego spotkania. Cieszę się, że udaje się nam efektywnie współpracować na rzecz mieszkańców. Chcemy, aby ten dworzec był taki, jaki sobie wymarzyli.

Prezydent miasta Piotr Jedliński podkreślił, że decyzja PKP jest bardzo dobrą wiadomością, ponieważ nowy dworzec potrzebny jest mieszkańcom miasta, regionu i turystom: - Wieloletnie nasze starania o nowy dworzec przyniosły efekty. W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Koszalinie z wiceprezesem PKP i ministrem Pawłem Szefernakerem. Wówczas zapadły ostateczne ustalenia, które dziś stają się rzeczywistością. Czekam na ogłoszenie przetargu i realizację inwestycji. Będziemy oczywiście na każdym etapie współpracować z PKP. Chcemy m.in. aby z wyremontowanego już przejścia podziemnego można było wejść bezpośrednio do dworca. Z harmonogramu wynika, że z nowego dworca będziemy mogli korzystać w październiku 2023 roku. To dobra wiadomość, bo jest to jeden z ostatnich budynków użyteczności publicznej, który wymagał przebudowy.

Harmonogram budowy nowego dworca:
  • 22 czerwca 2020 roku - ogłoszenie przetargu na wybór projektanta
  • listopad 2020 roku - podpisanie umowy na projektowanie
  • lipiec 2021 roku - złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę
  • listopad 2021 roku - uzyskanie pozwolenia na budowę i równoległe wykonanie i odbiór projektu wykonawczego
  • grudzień 2021 roku - ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót budowlanych
  • maj 2022 roku - podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie robót budowlanych
  • październik 2023 roku - zakończenie robót budowlanych

ak/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, koszaliński poseł PiS-u i wiceszef MSWiA, komentuje podpisanie umowy
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina