Fot. UM Słupsk
Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów po raz 13 zorganizował Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator” pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”.

Jury konkursu oceniło prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych min.: pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole.

W tym roku szkolnym II liceum ze Słupska osiągnęło ogromny sukces. Dwoje uczniów z klasy 3a: Julia Kalinowska i Paweł Śpiechowicz zostało laureatami II miejsca w Polsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i zdobyło zaszczytny tytuł Młodego Innowatora. Tytuł przyznany za projekt "DotsNote - drukarka krótkich notatek w alfabecie Braille’a wykorzystująca algorytmy konwersji mowy na tekst"

Warto nadmienić, że „młodzi naukowcy” z II LO mają już wstęp na każdą politechnikę w kraju.

Gala finałowa odbędzie się 25 września 2020r. w Domu Technika NOT w Warszawie. Praca laureatów będzie prezentowana również podczas międzynarodowej wystawy „IWIS” (International Warsaw Invention Show) organizowanej w Warszawie oraz na światowych wystawach wynalazków. Opiekunami uczniów są Krzysztof Kaluga i Romuald Jakowczyk.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

jż/iw