Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2017”. W dniach od 21 do 23 września odbędą się Warsztaty Reportażu, które zostaną zorganizowane w Ośrodku Wczasowym w Ustce.

Konkurs Reportażu to przedsięwzięcie, w ramach którego chcemy zwrócić uwagę na sprawy morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich. Podobnie, jak w roku ubiegłym, do udziału w konkursie zaprosiliśmy reportażystów z całego kraju. Warsztaty oraz konkurs będą przeglądem najciekawszych reportaży radiowych o tematyce morskiej minionego roku, a także okazją do pokazania problemów ludzi związanych z morzem i gospodarką morską. Ogólnopolski wymiar konkursu pozwoli zwrócić uwagę na tematy, które wiążą się bezpośrednio lub pośrednio z Morzem Bałtyckim i jego regionem.

Pragniemy stworzyć reporterski obraz życia i losów ludzi (mieszkających zarówno na Wybrzeżu, jak i w głębi kraju) związanych z morzem pracą, działalnością społeczną, zainteresowaniami, pasją, emocjami. Spodziewamy się odpowiedzi na pytanie o obecne miejsce morza i gospodarki morskiej w życiu Polaków, o współczesną romantykę morską, o drogi ludzi w kierunku morza czy wpływu sił natury na postawę i charakter człowieka. Spotkanie najlepszych polskich reportażystów to nie tylko okazja do doskonalenia dziennikarskiego warsztatu, wymiany reporterskich doświadczeń i dyskusji, ale też szansa na zapoznania się z ofertą regionu oraz jego promocję.

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego liczy już ponad trzydzieści lat. W tym czasie zaprezentowano kilkaset reportaży traktujących o ludziach morza, życiu, śmierci, miłości, emocjach, fascynacjach, romantycznych przygodach, niekonwencjonalnych działaniach, konfliktach, obyczajach. Były opowieści rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich żon oraz przedstawicielek płci pięknej, dla których bycie marynarzem to nie tylko pasja, ale też sposób na życie. Reporterskie opowieści zadziwiały różnorodnością, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, spojrzeniem na ludzkie dramaty. Jedne zabawne, inne poważne i refleksyjne. Stawiały pytania, szukały odpowiedzi, dokumentowały wydarzenia.

W roku 2013, po kilkuletniej przerwie, konkurs został reaktywowany. Pretekstem stały się obchody 60-lecia Radia Koszalin oraz odbywający się w Darłowie Bałtyk Festiwal Media i Sztuka. „Na falach Bałtyku” odbyła sesja reportażu, a turyści i mieszkańcy spotkali się z cenionymi dziennikarzami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi. Rok 2014, 2015 to kolejne edycje konkursu. Rok 2016 był wyjątkowy gdyż konkurs odbył się „na falach Bałtyku” w trakcie rejsu do Ystad z naszym stałym partnerem Polferries. W tym roku postanowiliśmy pokazać to, co mamy najlepsze – nasz region. Zaczynamy od Ustki.

Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego byli: Jolanta Rudnik – dziennikarka, publicystka i reportażystka Radia Koszalin, autorka reportażu pt. „Wyspa Wolności” (rok 2013), Katarzyna Wolnik Sayna – dziennikarka Radia Szczecin, autorka reportaży „Wyspa szczęśliwych dzieci”i „To już koniec tej piosenki”(rok 2014). Drugie miejsce przypadło Ewie Michałowskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Radiowego Polskiego Radia za reportaż „Zobaczyć morze”, trzecie Tomaszowi Jeleńskiemu z Programu III Polskiego Radia, za dokument „Rybacy”. W roku 2015 nagrodę główną zdobyli: Krzysztof Plewa i Jarosław Ryfun z Radia Koszalin i ich reportaż „Prywatna Żegluga Polska”. Druga nagroda przypadła Katarzynie Wolnik Sayna za reportaż „Wyjść dwie godziny później”, a trzecia trafiła do Mirosława Sochackiego z Radia Olsztyn za reportaż „Ejsmontowie-wolni żeglarze z Mazur”. Przyznano też wyróżnienie Annie Kolmer z Radia Szczecin, za reportaż „Niech mi pani powie”oraz Annie Rębas z gdańskiego radia. W roku 2016 pierwsze miejsce w konkursie "Bałtk 2016" oraz nagrodę internautów otrzymała Hanna Bogoryja–Zakrzewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) za reportaż „Tańczący z orłami”, zaś drugie miejsce za „Rejs śmierci” zdobyła Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. Wyróżnienie Polferries przyznano Katarzynie Wolnik-Sayna za reportaż „Przez życie bez kapci”.

Konkurs ma wymiar interaktywny - wszystkie reportaże prezentowane są na stronie internetowej Radia Koszalin, a słuchacze (głosując na FB) mogą wybrać ten, który przypadnie im do gustu najbardziej. Najaktywniejszy otrzymuje nagrodę w postaci czytnika e-booków. Zwycięzcę konkursu wyłania jury, w którym zasiadają znani polscy dziennikarze i reportażyści. W tym roku będą to: Anna Sekudewicz - zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, członek Komisji Dokumentalistów Radiowych Unii Europejskiej, laureatka „Melchiora” dla najlepszego reportażysty w Polsce, nagrody „Lux Ex Silesia” i „Złotego Mikrofonu”, Krzysztof Wyrzykowski – dziennikarz i komentator sportowy, autor publikacji: „Mój sport moje życie” czy „I o co chodzi”oraz Piotr Ostrowski prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin, autor i współautor ponad 30 przewodników Wydawnictwa Pascal, reportaży telewizyjnych dla TVP i TVP 3, cyklicznych audycji, korespondent redakcji informacyjnych.

Konkurs skierowany jest do rozgłośni Polskiego Radia oraz Studia Reportażu i Dokumentu. Na reportaże czekamy do 31 sierpnia.