fot. wladyslawowo.pl
Zagadnienia związane z funkcjonowaniem portów, przystani morskich, ale też turystyki nadbałtyckiej są tematem jubileuszowego, pięćdziesiątego kongresu Związku Miast i Gmin Morskich.

Gospodarzem kongresu jest Ustronie Morskie. Wójt Ustronia Jerzy Kołakowski podkreślił, ze funkcjonowanie związku jest ważne z punktu widzenia dbania o interesy nadmorskich miejscowości w Polsce:

- Od 15 lat mamy dużo do powiedzenia. Mamy wpływ na posłów i dyrektorów urzędów morskich. Na południu Polski nie znają naszych problemów i my sami musimy im je przedstawiać - mówi.

Według prezesa związku Andrzeja Bojanowskiego jednym z najważniejszych tematów obrad jest funkcjonowanie na plażach tzw. korytarzy życia:

- W tym roku w wakacje Władysławowo przetestowało projekt. Wyszło wyśmienicie i podjęliśmy decyzję, że wdrażamy to. Będziemy przygotowywać regulaminy kąpielisk, kampanię promocyjną i na koniec wyposażenie plaży. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo na polskich plażach -  mówi.

Korytarze życia to kilkumetrowe wydzielone przejścia, dzięki którym ekipy ratownicze mogą szybko i sprawnie dotrzeć do potrzebujących pomocy zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Kongres Związku Miast i Gmin Morskich zakończy się dzisiaj.

KK/ez