fot. Renata Pacholczyk
Bezpłatne badania i porady specjalistów, a do tego możliwość zapoznania się z nowinkami technicznymi. To impreza skierowana do najstarszych mieszkańców miasta. A tych w hali I LO im. Stanisława Duboisa nie brakuje.

Największym zainteresowaniem cieszą się stoiska z zakresu opieki zdrowotnej, ale nie tylko: - Jestem zainteresowana rękodziełem, sztukaterią i przede wszystkim zdrowiem, rehabilitacją. Zbadałam poziom cukru we krwi. Chciałem jeszcze okulistę załapać. Zbadałam ciśnienie, wzrok, cukier – wszystko przy jednym stoliku i jeszcze konsultacja lekarza – super.

Targi to także okazja do porozmawiania z seniorami o ich bezpieczeństwie, podkreśla starszy sierżant Maria Czajkowska z koszalińskiej policji: - Mamy tutaj ulotki o tym, żeby pobierać pieniądze z bankomatów umieszczonych w bankach, tam, gdzie mamy kamery. Mamy odblaski, aby seniorzy mogli na swoich rowerach, torebkach, kurtkach, aby umieścić je i być widocznymi po zmierzchu. Mamy też płyty, na których nagrane są filmy, gdzie widzimy metody, które najczęściej oszuści wykorzystują w stosunku do seniorów. Mamy również możliwość oznakowania roweru lub innego przedmiotu wartościowego.

Obecnie w całym kraju osoby po 60 roku życia stanowią ponad 20 procent. Szacuje się, że w 2050 roku seniorzy będą stanowić 40 procent populacji. 

rp/aj

Posłuchaj

seniorzy
starszy sierżant Maria Czajkowska z koszalińskiej policji