fot. COP24 Katowice
W stolicy Górnego Śląska ma się pojawić 30 tysięcy osób, w tym głowy państw, szefowie rządów i resortów odpowiedzialnych za kwestie środowiska i klimatu, a także przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

Rozmowy w Katowicach dotyczyć mają przede wszystkim wytycznych związanych z polityką klimatyczną. Wdrażać je mają państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował pełnomocnik ministerstwa środowiska do spraw szczytu klimatycznego COP24 Rafał Bochenek: - Te rozmowy mają nas ostatecznie doprowadzić do wypracowania pakietu implementującego Porozumienia Paryskie. On ma już szczegółowo dookreślać zasady wdrażania Porozumień w poszczególnych 196 krajach świata biorących udział w opracowywaniu dokumentu - poinformował Rafał Bochenek.

Międzynarodowych gości szczytu COP 24 o godzinie 8.30 witać mają m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Oficjalne rozpoczęcie szczytu zaplanowano zaś na godzinę 10.00: - Najpierw mamy szereg wystąpień politycznych, po otwarciu będziemy mieli także prezentacje deklaracji państw, które w zarysie mają pokazywać stanowiska krajów, byśmy wiedzieli, z jakiej pozycji startujemy - prezentował.

Pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu przyjęto na konferencji w grudniu 2015 roku w Paryżu. Społeczność międzynarodowa zobowiązała się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości - 1,5 stopnia - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

W Katowicach obecny jest m.in.: Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, sekretarz Wykonawcza Konwencji Klimatycznej Patricia Espinosa czy prezydent COP24 Marcin Kurtyka.

IAR/ar