fot. Jarosław Ryfun
Gośćmi Anny Popławskiej byli: Elżbieta Korol - Nowoczesna, Stefan Romecki - poseł Kukiz'15, Stefan Strzałkowski - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jan Głodny - Polskie Stronnictwo Ludowe, Jakub Pyżanowski - Porozumienie Jarosława Gowina oraz Marcin Waszkiewicz - Platforma Obywatelska.

- Premier Olszewski budował demokrację - powiedziała Elżbieta Korol z Nowoczesnej.

Stefan Romecki, poseł Kukiz'15 dodał, że Jan Olszewski był dla niego prawdziwym mężem stanu: - Jego wypowiedzi, uczciwość cechowały patriotyzm. On wiedział, co jest dobre dla Polski.

Poseł PiS-u Stefan Strzałkowski stwierdził natomiast, że nocna zmiana i odwołanie premiera Olszewskiego spowodowały, iż Polska wciąż  znajduje się na drodze ku demokracji: - Proszę zobaczyć, kto brał w niej udział i jaką pozycję te osoby teraz zajmują. Premier Olszewski miał swój pomysł i wiedział, co zrobić, by w Polsce zaczęło się dziać dobrze, zależało mu na dobrych zmianach. Przypłacił za to stanowiskiem. Wielki mąż stanu, wspaniały człowiek i piękna karta w historii Polski.

Jan Głodny z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że Jan Olszewski był wybitną postacią: - W 1944 brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie, w 1947 roku był w Związku Młodzieży Wiejskiej przy PSL-u, a w latach 70. był obrońcą ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez system komunistyczny. Był wybitnym politykiem i surowym recenzentem prawicy.

Jakub Pyżanowski z Porozumienia Jarosława Gowina dodał, że w życiorysie Jana Olszewskiego skupia się najnowsza historia Polski: - Zapamiętamy go jako męża stanu i prawego człowieka. Zapamiętamy tę próbę, niestety nieudaną, oczyszczenia życia publicznego z tajnych służb i ujawnienia agentów. Cześć jego pamięci.

Marcin Waszkiewicz z Platformy Obywatelskiej mówił natomiast, że zawsze szanował mecenasa Olszewskiego: - Był bardzo zdystansowany do polityki. Był osobą opiniotwórczą. Walka w PRL-u była jego największym sukcesem.

Goście audycji odnieśli się również do sytuacji politycznej opozycji, ocenili m.in. ugrupowanie Wiosna Roberta Biedronia. Więcej o tym w audycji.

Posłuchaj

audycja „Po Słowie” (11.02.2019)