fot. Jacek Żukowski
Z wyremontowanego lokalu w kamienicy przy ulicy Niedziałkowskiego będą mogły korzystać m.in. kobiety z niepełnosprawnością intelektualną.

- Kobiety mogą tu wrócić do normalnego życia, na przykład po pobycie w szpitalu - mówi Klaudiusz Dyjas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku. - Mieszkanie jest przygotowane dla trzech niezależnych gospodarstw domowych, ale pomieści nawet siedem osób. Jest to jakieś rozwiązanie dla naszych podopiecznych, którzy potrzebują czasami wsparcia pracownika socjalnego, psychologa lub psychiatry - dodaje.

W Słupsku jest już 20 mieszkań chronionych przeznaczonych dla osób w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi lub rodzinnymi.

- Jestem bardzo zadowolona, bo tutaj mam prawdziwy dom - mówi lokatorka - Różne są sytuacje w życiu. Ma się swój dom, a później już nie. Później szuka się pomocy, żeby w ogóle przeżyć - dodaje.

Mieszkanie chronione stworzono dzięki dofinansowaniu rządowego programu Za życiem. Łączny koszt remontu to 230 tysięcy złotych.

mp/jż

fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

Klaudiusz Dyjas, dyrektor MOPS-u
lokatorka mieszkania chronionego