fot. Jarosław Ryfun
Tym razem nasze studio koncertowo-nagraniowe odwiedził Tomasz Grzywaczewski, reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w postsowieckich państwach nieuznawanych.

Podróżnik opowiadał o Abchazji, państwie nieuznawanym oraz o mistrzostwach świata w piłce nożnej państw nieuznawanych, które odbyły się właśnie w tym kraju: - To taki separatystyczny twór, którego z punktu widzenia dyplomacji nie ma, a w praktyce istnieje, i to w bardzo namacalny sposób. Świadczy o tym chociażby granica z Gruzją. Jest to trochę takie państwo-widmo, które odłączyło się od Gruzji w wyniku wojny na początku lat 90. Abchazowie chcą być niepodlegli, ale są uzależnieni i politycznie, i gospodarczo od Rosyjskiego Niedźwiedzia.

Jarosław Rochowicz, współprowadzący Radiowy Klub Obieżyświata był pod wrażeniem prezentacji Tomasza Grzywaczewskiego: - Ma niesamowicie czujne oko reporterskie oraz znajduje arcyciekawe tematy. Nie znam nikogo, kto jeździ na taki turniej. Nie znam nikogo, kto opisuje państwa nieuznawane i przede wszystkim nie znam nikogo, kto jeździ w te miejsca i z taką dokładnością analizuje problemy lokalnej społeczności.

Publiczność zgromadzona w studiu koncertowo-nagraniowym inaczej wyobrażała sobie Abchazję: - Była to podróż do świata, który wydaje nam się zupełnie obcy. Mogliśmy zobaczyć państwa, które praktycznie nie istnieją. Była to niesamowita opowieść.

Tomasz Grzywaczewski rozpoczyna teraz pracę nad nową reporterską książką, opowiadającą o tożsamości mieszkańców terenów przygranicznych II Rzeczypospolitej.

sk/rż

fot. prk24.pl
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. Tomasz Grzywaczewski
plakat

Posłuchaj

materiał Sławomira Kamoli