fot. pixabay.com
Jednogłośne uchwalenie budżetu, prace inicjujące powstanie karty mieszkańca, ale też błędy w funkcjonowaniu samego urzędu – to tematy, które poruszono podczas piątkowego podsumowania stu dni nowej kadencji kołobrzeskiego samorządu.

Szef klubu radnych PiS Maciej Bejnarowicz podkreślił m.in., że rzeczą bez precedensu było porozumienie w sprawie budżetu: - Udało się, mimo różnic, jednogłośnie uchwalić budżet. Myślę, że to wielki sukces wszystkich radnych i całego miasta. Do budżetu wpisano m.in. pieniądze na zagospodarowanie brzegów Parsęty.

Szef radnych miejskich PiS zaapelował jednocześnie do prezydent Anny Mieczkowskiej, aby skupiła się ona w większej mierze na problemach lokalnej społeczności, a nie kwestiach polityki w szerszym wymiarze. Z kolei Anna Mieczkowska wskazała na to, że na szczeblu lokalnym ważna jest chęć porozumienia wszystkich klubów w radzie: - Mieszkańcy nie oczekują sporów, kłótni i udowadniania, kto ma większość. Wierzę, że nasze projekty są na tyle atrakcyjne dla kołobrzeżan, że nie ma innej możliwości niż ich przegłosowanie.

Radni wskazywali też na - ich zdaniem - błędy w polityce władz miasta. Chodziło m.in. o politykę przestrzenno-urbanistyczną. Izabela Zielińska, szefowa klubu Obywatelski Kołobrzeg Jacka Woźniaka, wskazała także na brak dostatecznej informacji dotyczących niektórych miejskich projektów: - Karta mieszkańca to doskonały przykład braku współpracy pani prezydent z radnymi w zakresie szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Pragnę zaznaczyć, że to bardzo ważny projekt społeczny i wymaga nie tylko konsultacji, ale też przedstawienia szczegółowych informacji finansowych. Radni mają prawo wiedzieć, co procedują.

W kołobrzeskiej radzie miasta zasiadają przedstawiciele trzech klubów. Dziesięciu członków liczy klub Kołobrzeskich Razem, skupiający przedstawicieli m.in. PO, Nowoczesnej czy SLD, sześciu radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, a pięciu - Obywatelski Kołobrzeg Jacka Woźniaka.

kk/ar

Posłuchaj

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu
Maciej Bejnarowicz, szef klubu radnych PiS
Izabela Zielińska, szefowa klubu Obywatelski Kołobrzeg Jacka Woźniaka