fot. Marcelina Marciniak
Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, mieszkańcy nadal mogliby skorzystać z 98-procentowej bonifikaty, ale ulga ma dotyczyć nie tylko mieszkań i domów.

Szczegóły propozycji przedstawiła dziś podczas konferencji prasowej Anna Mętlewicz, radna PiS: - Mieliśmy wiele głosów od mieszkańców i spółdzielni mieszkaniowych, aby jednak rozszerzyć bonifikatę o budynki gospodarcze, garaże oraz inne obiekty i urządzenia budowlane. Skonsultowaliśmy te rozwiązania z prawnikami i przygotowaliśmy projekt uchwały.

Zdaniem Marcina Waszkiewicza, koszalińskiego radnego Platformy Obywatelskiej, tak wysoka bonifikata jest niekorzystna dla miasta: - Jako radny nie mogę się zgodzić na 98 procent. Uważam, że realna jest bonifikata, na poziomie tej, którą skarb państwa daje przy przekształceniach jego gruntów. 60 procent jest jak najbardziej do udźwignięcia przez miasto i nas wszystkich - podatników Koszalina.

Swoją propozycję podczas najbliższej sesji ma przedstawić także prezydent miasta.

- Propozycja prezydenta to 60 procent, czyli tyle, ile skarb państwa daje do jego gruntów. Taką samą stawkę mają np. Szczecin i Kołobrzeg - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin wiceprezydent Wojciech Kasprzyk.

Projekt uchwały ma trafić pod obrady radnych pod koniec marca. Z szacunków radnych wynika, że ulga może dotyczyć 13 tysięcy nieruchomości.

W Koszalinie zawiązała się także inicjatywa obywatelska, która chce 97 procent bonifikaty za użytkowanie wieczyste. Inicjatorzy prowadzą zbiórkę podpisów.

mm/ar

Posłuchaj

Anna Mętlewicz, radna PiS
Marcin Waszkiewicz, koszaliński radny Platformy Obywatelskiej
Wojciech Kasprzyk, wiceprezydent Koszalina