fot. Jacek Żukowski
Zaproszenie Andrzeja Watemborskiego przyjęli: Kazimierz Kleina - senator Platformy Obywatelskiej, Piotr Müller - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Lisowski - starosta słupski oraz Stanisław Szukała - przewodniczący NSZZ „Solidarność” regionu słupskiego.

Dyskusja skupiła się na problemach oświaty i rozpoczętym dzisiaj proteście nauczycieli. Poruszono również nowe propozycje Prawa i Sprawiedliwości podczas konwencji w Kadzidle i tzw. piątkę Solidarności.

- Sytuacja w oświacie jest trudna i została wywołana przez rząd. Rozdawano pieniądze prawie wszystkim grupom społecznym. To spowodowało, że nauczyciele zaczęli domagać się podwyżek - powiedział senator Kleina.

- Rząd jest cały czas otwarty na dialog. Zaproponowany program podwyżek znacząco przyspiesza wzrost pensji nauczycieli. Liczę, że nauczyciele podejdą do tego konstruktywnie, za czas strajku nie otrzymają wynagrodzenia - podkreślił Piotr Müller.

- 90 proc. nauczycieli w powiecie słupskim zapowiedziało, że będzie strajkowało. Dyrektorzy szkół zadecydują, czy nauczyciele otrzymają wypłaty. Opinie prawne wskazują, że za czas protestu pieniądze nie należą im się - zaznaczył starosta Paweł Lisowski.

- Oczekujemy podwyżek dla szerszej grupy. Każda centrala bierze odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje. „Solidarność” od początku miała własne postulaty i oczekiwania, które w większości zostały spełnione - dodał Stanisław Szukała.

Więcej dowiedzieć się można z poniższej audycji.

red./jż/rż

Posłuchaj

„Zaczynamy tydzień” na antenie Radia Słupsk