fot. UM Barwice
Pracownik przygnieciony łyżką koparki na budowie farmy wiatrowej w Barwicach. Taki scenariusz wypadku ćwiczyli pracownicy i strażacy.

Musieli nie tylko udzielić pomocy poszkodowanym, ale także zadbać o zabezpieczenie miejsca zdarzenia - relacjonuje Mirosław Trojnacki, prezes OSP Barwice: - Nasze zadania polegały na tym, że OSP Barwice uwalniało poszkodowaną osobę spod łyżki za pomocą poduszek pneumatycznych wysokiego podnoszenia. Jednostka OSP Krosino przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy medycznej, a Ochotnicza Straż Pożarna Stary Chwalim schładzała butlę, która mogła w każdej chwili wybuchnąć.

Ćwiczenia zorganizowano w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. To czas, kiedy pracowników branży budowlanej uczula się na przestrzeganie zasad - mówi Emil Gajda, specjalista BHP farmy wiatrowej Barwice: - Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa przebiega pod hasłem „Nigdy na skróty”.Szybszych dróg nie należy wybierać na budowach, jednak lepiej przechodzić tymi wyznaczonymi ciągami. One są dla nas. Trzeba zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, żeby się nam - pracownikom nic nie stało.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. Oznacza to, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba.

ms/aj

fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice
fot. UM Barwice

Posłuchaj

Mirosław Trojnacki, prezes OSP Barwice
Emil Gajda, specjalista BHP farmy wiatrowej Barwice