fot. Anna Winnicka
Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie odbył się już po raz 44. Promuje kulturę ukraińską w naszym regionie. W tym roku przyjechali młodzi artyści z całego kraju.

Maria Tucka, nauczycielka języka ukraińskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Markiana Szaszkiewicza w Przemyślu, w dzieciństwie również występowała na koszalińskiej scenie: - To jest integracja środowiska. Możemy pokazać, że pracujemy w całej Polsce i to w różnych warunkach. Dzieci mogą zobaczyć różne dzieła, a to zmobilizuje je do jeszcze większej pracy.

Młodzi artyści przyjechali m.in. z Przemyśla, Giżycka, Lęborka, Bytowa, Słupska, Trzebiatowa, Kołobrzegu, Koszalina oraz Białego Boru. Gościnnie wystąpił też zespół taneczny z Dubna na Ukrainie.

Po 15 latach nieobecności, na festiwal przyjechała także młodzież ze Stargardu: - Podobało mi się. Można poznać ciekawych ludzi oraz dowiedzieć się czegoś nowego.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma", który nawiązywał do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce.

Organizatorem imprezy jest koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Koszalin.

aw/rż

fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

Maria Tucka, nauczycielka języka ukraińskiego
młodzież ze Stargardu