fot. Polskie Radio Jedynka/twitter
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji krytycznie odniósł się do 21 tez dotyczących zmian w samorządzie, które zaprezentowano 4 czerwca w Gdańsku.

Część przedstawicieli władz lokalnych zaproponowała między innymi całkowite rozdzielenie samorządu od władz centralnych, z samodzielną polityką podatkową, społeczną i edukacyjną.

Minister Paweł Szefernaker powiedział w Sygnałach Dnia, że tezy przedstawione przez samorządowców w Gdańsku to irracjonalne propozycje, które zmierzają do destrukcji państwa:- My stawiamy na jedną, silną Polskę. A Polska powiatowa i Polska centralna to jest jedna Polska. Każdy Polak, bez względu na to, gdzie mieszka, ma prawo do tego samego. Polacy są równi. Nie będziemy dzielić Polaków, a w moim przekonaniu te propozycje właśnie to robią.

Wiceszef MSWiA odpowiedzialny za działanie wojewódzkich struktur władzy podkreślił, że tezy opisujące zmiany zostały zaprezentowane tylko przez część samorządowców. - To ci przedstawiciele władz lokalnych, którzy zdobyli poparcie albo z list Platformy Obywatelskiej, albo partii sympatyzujących z obecną opozycją parlamentarną - zaznaczył minister Paweł Szefernaker. 


IAR/ar