Sobotnia nawałnica spowodowała duże straty. Przez Złocieniec i okolicę przeszła trąba powietrzna [KONFERENCJA]
fot. Mateusz Sienkiewicz
Zniszczone, zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne, pozalewane posesje - taki krajobraz zostawiła po sobie nawałnica, która przeszła przez Środkowe Pomorze. Strażacy usuwają skutki zniszczeń. Najwięcej interwencji mają w powiatach drawskim i świdwińskim.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Złocieńcu i okolicznych miejscowościach, przez które przeszła trąba powietrzna.

Młodszy brygadier Paweł Dymecki, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, tak w niedzielę rano relacjonował Polskiemu Radiu Koszalin pracę strażaków: - W miejscowości Darskowo zablokowane są drogi. Drzewa spadły na budynki mieszkalne. Potem trąba powietrzna przesunęła się nad Złocieniec, gdzie uszkodziła kilkanaście dachów. Strażacy zabezpieczyli je plandekami. Trąba powietrzna spowodowała także obalenie się kilku drzew na budynek przy Stadionie Miejskim. Usuwamy je.

Nawałnica „uwięziła” turystów w dwóch ośrodkach wypoczynkowych, między innymi nad jeziorem Dłusko. Jeden ze świadków zdarzenia, który podczas burzy przebywał w zniszczonym domku letniskowym mówi, że nikt nie spodziewał się takiej sytuacji: - Nikt się nie spodziewał, że to będzie taka tragedia. Trwało to krótko, ale gdy wyszliśmy i zobaczyliśmy skalę zniszczeń, to poczuliśmy się szczęśliwi, że wszyscy przeżyli i nikomu nic się nie stało.

O skali zniszczeń w Złocieńcu mówi burmistrz Krzysztof Zacharzewski: - Około 40 domów ucierpiało. Nie liczę tu infrastruktury związanej z turystyką. Zniszczenia na Stadionie Miejskim są ogromne.

W pracy strażakom z Drawska Pomorskiego pomagają strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, uczniowie szkoły podoficerskiej w Bydgoszczy oraz leśnicy. Tylko na terenie powiatu drawskiego pracuje prawie pół tysiąca strażaków.

- Pięć zastępów zabezpieczających manewry Dragon'19 zostało z nich wycofanych i skierowanych do usuwania skutków nawałnicy. Jestem pełen uznania dla strażaków. Gdy zapytaliśmy strażaków, czego potrzebują? Jedzenia? Picia? Oni poprosili o pilniki do naostrzenia pił do drewna. Tak wygląda poświęcenie strażaków - powiedział generał Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej:

Wiadomo, że podczas nawałnicy w Złocieńcu, jak i w całym regionie, nikt nie ucierpiał. Zdaniem wojewody zachodniopomorskiego, Tomasza Hinca, potwierdza to skuteczność alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: - Nie należy ich lekceważyć. Ostrzeżenia są bowiem wysyłane jedynie, gdy zagrożenie jest realne.

W związku z nawałnicą zachodniopomorscy strażacy mieli łącznie prawie pół tysiąca interwencji.

- Wiatr osłabł, ale wciąż spływają kolejne zgłoszenia. W województwie zachodniopomorskim pracuje 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 34 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin w niedzielę przed południem młodszy kapitan Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej.

W powiecie świdwińskim wichura uszkodziła dachy domów, między innymi we wsi Role. W powiecie kołobrzeskim strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic i podwórek, jeszcze usuwają powalone drzewa. W Gościnie i Dźwirzynie drzewa runęły na samochody, a w Wartkowie uszkodziły dach domu. W Dobrzycy w powiecie koszalińskim wichura zerwała komin, który runął na dach. Zabezpieczyli go strażacy. Usunęli też drzewo, które upadło na teren stacji benzynowej w Będzinie. W Koszalinie drzewa zatarasowały ulice Konstytucji 3 Maja i Piastowską.

Wichura zerwała wiele linii energetycznych. Prądu nie miało 6 tysięcy odbiorców w Zachodniopomorskiem.

Gdzie poszkodowani mogą uzyskać pomoc?

Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, poszkodowani mogą uzyskać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych.

Wnioski o pomoc należy zgłaszać w urzędach gmin. Po ich weryfikacji, za pośrednictwem wojewody, trafiają do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu skarbu państwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych.

ak/ms/ar

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

młodszy brygadier Paweł Dymecki o trąbie powietrznej, która przeszła nad Złocieńcem
młodszy brygadier Paweł Dymecki o turystach „uwięzionych” przez nawałnicę nad jeziorem Dłusko
młodszy kapitan Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej
świadek trąby powietrzej
Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca
generał Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski