fot. Muzeum Oręża Polskiego
Zakończenie rewitalizacji zabytkowego kościoła w Budzistowie, opracowanie projektu budowlanego prac przy Bastionie Magdeburg oraz projektu konserwatorskiego dla hangaru w Rogowie - to projekty, które otrzymały dofinansowanie ze środków samorządu wojewódzkiego w Kołobrzegu i okolicach.

Jak zaznacza ksiądz Andrzej Pawłowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu, do której należy świątynia w Budzistowie, dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych umożliwi zakończenie wieloetapowego remontu świątyni: - Obejmuje on elewację zachodnią z wieżą kościoła i trochę prac w środku świątyni. Myślę, że od sierpnia będziemy już mogli regularnie odprawiać tam msze święte.

Duchowny przypomniał, że kościół w Budzistowie to jedna z najstarszych świątyń w rejonie Kołobrzegu. Remont kościoła rozpoczął się w 2017 roku. Z kolei na etapie prac przygotowawczych jest rewitalizacja Bastionu Magdeburg. Jest to jeden z elementów wchodzących niegdyś w skład Twierdzy Kołobrzeg.

Prezydent kurortu Anna Mieczkowska zapowiada, że dzięki dofinansowaniu będzie można rozpocząć prace projektowe: - Zamierzamy w tym roku przygotować dokumentację. Będziemy też prowadzić prace zabezpieczające, a w kolejnych latach przymierzamy się do prac rewitalizacyjnych.

Dofinansowany zostanie również projekt konserwatorski dla zabytkowego hangaru lotniczego w Rogowie. Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przypomina, że powstaje tam oddział muzeum poświęcony lotnictwu: - Staramy się, by ten obiekt uruchomić w tym sezonie. Jego powierzchnia to osiem tysięcy metrów kwadratowych. To jest naprawdę ciekawy i unikatowy budynek.

Na projekty rewitalizacji zabytków ze środków samorządu wojewódzkiego zostanie przeznaczonych 75 tysięcy złotych.

kk/rż

Posłuchaj

Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu
ksiądz Andrzej Pawłowski