fot. wakacyjnaakcja.caritas.pl
Na letni wypoczynek z Caritas Polska wyjedzie w tym roku około 25 tysięcy dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. „Wakacyjna Akcja Caritas” jest organizowana od ponad 20 lat.

Caritas umożliwia tysiącom dzieci z ubogich rodzin spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem. Wakacyjna akcja adresowana jest do dzieci z rodzin, których nie stać na opłacenie wakacyjnego wypoczynku.

Wicedyrektor Caritas Polska ksiądz Krzysztof Sroka powiedział Polskiemu Radiu, że do wakacyjnej akcji organizacja przygotowuje się przez cały rok. Środki zbierane są w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy, z dystrybucji świec wigilijnych.

Część dzieci wracających z wakacyjnego wypoczynku otrzyma wyprawkę szkolną w ramach akacji „Tornister pełen uśmiechów”. Jak podkreślił ksiądz Krzysztof Sroka, pomoc Caritas Polska w tym zakresie rozszerza się na dzieci polonijne, gdyż część polskich dzieci tej pomocy już nie potrzebuje. Otrzymują je z rządowych programów wsparcia dla rodzin. Dzięki temu, jak dodaje ksiądz Krzysztof Sroka, Caritas Polska od dwóch lat może pomóc w organizowaniu wyprawek szkolnych dzieciom polonijnym. Część z nich otrzymuje wyprawkę na zakończenie wyjazdu kolonijnego.

Wakacje Caritas częściowo finansuje polski Senat. Do organizacji wakacji włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”. Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje.

Akcję letnich kolonii Caritas można wesprzeć, wysyłając SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”.


IAR/ar