fot. Jarosław Ryfun
Przyjmowanie wniosków mieszkańców rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca wakacji.

Zdaniem prezydent Anny Mieczkowskiej budżet obywatelski to dobra forma aktywizacji mieszkańców: - Taka formuła rozdysponowania budżetu miasta daje satysfakcję mieszkańcom. Mogą oni zgłaszać ciekawe propozycje dotyczące infrastruktury, a także projekty społeczne.

Zwycięskie projekty zostaną wyłonione w głosowaniu na przełomie października i listopada. Mieszkańcy, którzy zgłaszać będą swoje projekty muszą także przedstawić poparcie co najmniej piętnastu innych mieszkańców.

Istnieje też szereg innych wymogów, które przedstawia pełnomocnik do spraw budżetu obywatelskiego w kurorcie Joanna Pawlak: - Projekt musi wynikać z katalogu własnego gminy i być zgodny z przepisami prawa, a także zlokalizowany na nieruchomościach, które są własnością miasta. Nie może też kolidować z innymi zaplanowanymi projektami i inwestycjami. Musi być również dostępny i możliwy do realizacji w ciągu roku. Nie może także zawierać wykonania tylko dokumentacji projektowej.

Program budżetu obywatelskiego wraca do Kołobrzegu po kilku latach przerwy. Poprzednio w jego ramach sfinansowano na przykład budowę infrastruktury do ćwiczeń w jednym z parków oraz współfinansowano budowę zejścia na plażę w dzielnicy zachodniej.

kk/rż

Posłuchaj

Joanna Pawlak, pełnomocnik do spraw budżetu obywatelskiego
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu