fot. Piotr Kosela/wikimedia
W zorganizowanych w kołobrzeskim Regionalnym Centrum Kultury konkursie zaprezentuje się osiemnaścioro wykonawców.

Jak zaznacza Elżbieta Lewak, koordynatorka konkursu, festiwal ma na celu m.in. podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty: - Na kulturalnej mapie Polski brakowało takiego festiwalu. A spuścizna Przemysława Gintrowskiego jest niezwykle ważna i dzięki naszemu festiwalowi zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia mają szansę na nowo zinterpretować jego utwory. To także pewna lekcja historii.

Dwa festiwalowe dni wypełnione zostaną różnymi interpretacjami utworów barda. - Zaczniemy od konkursu na interpretacje utworów Przemysława Gintrowskiego. Później wystąpią goście specjalni - Przemysław Tejkowski i Edyta Kluk-Wisz, którzy przedstawią wywiad z bardem. W sobotę odbędą się spektakle teatralne Trans-Opery.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Radio Koszalin.

Zmarły w 2012 roku Przemysław Gintrowski był wybitnym kompozytorem, pieśniarzem i kompozytorem muzyki filmowej. Debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. W 1979 roku, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka programu stała się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wraz z Jackiem Kaczmarskim II nagrodę za piosenkę „Epitafium” dla Włodzimierza Wysockiego autorstwa Kaczmarskiego. Gintrowski pracował także jako kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali (m.in. do serialu „Zmiennicy”). Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

kk/wikipedia/ar

Posłuchaj

Elżbieta Lewak o postaci Przemysława Gintrowskiego
Elżbieta Lewak o programie festiwalu