Prawo i Sprawiedliwość zgłosi minister spraw wewnętrznych Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu; w resorcie zastąpi ją koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński – wynika z informacji uzyskanych w kierownictwie ugrupowania.

Mariusz Kamiński oprócz kierowania resortem spraw wewnętrznych i administracji, nadal ma pełnić funkcję koordynatora ds. służb specjalnych.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział w czwartek, że w piątek odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym Izba wybierze nowego marszałka.

Według nieoficjalnych informacji kandydatką Prawa i Sprawiedliwości będzie Elżbieta Witek, która w ramach czerwcowej rekonstrukcji rządu została ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej była m.in. rzeczniczką rządu i szefem gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. Przewodniczyła również sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.

Elżbieta Witek zastąpiła na stanowisku ministra Joachima Brudzińskiego, który w majowych wyborach uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Marek Kuchciński wyjaśnił, że powodem jego rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu są „oczekiwania społeczne”. Podkreślił, że ani razu nie złamał prawa.

– Decyzja marszałka Sejmu o dymisji jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: słuchać Polaków, służyć Polsce – mówił obecny na konferencji prezes PiS. Jarosław Kaczyński.

Kuchciński wskazał ponadto, że „liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem podczas swojej pracy”.

– Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą – mówił.

– Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji – dodał Kuchciński.

TVPINFO/jr