fot. nawsinajlepiej.polska.travel
Konkurs po raz drugi zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Zgłosiło się 169 właścicieli ośrodków agroturystycznych z całego kraju, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: "wypoczynek na wsi", "wypoczynek u rolnika", "oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi" i "tradycyjna kuchnia polskiej wsi". Tę ostatnia zdominowały projekty z naszego regionu.

Przedstawiciele naszego regionu okazali się być bezkonkurencyjni w kategorii „tradycyjna kuchnia polskiej wsi”. Pierwsze miejsce zajął Dworek Tradycja ze wsi Bełczna (woj. zachodniopomorskie). Można w nim spróbować najlepszej kuchni, opartej na starych, sprawdzonych przepisach Pomorza Zachodniego, ale również spędzić miło czas w naturalnym i przyjaznym otoczeniu. Gospodarstwo należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego powołanej przez właściwy Urząd Marszałkowski.


Trzecie miejsce w kategorii „tradycyjna kuchnia polskiej wsi” zajął projekt trasa „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny”, który promuje żurawinę i związane z nią produkty kulinarne i zdrowotne. To skarb Kaszub, magiczny owoc łagodzący schorzenia i wzbogacający smak wielu potraw. Coroczne zbieranie żurawiny błotnej jest tradycją w wielu kaszubskich domach. Miejsca jej występowania są strzeżone tajemnicą. Wytyczona trasa nie posiada oznakowania w terenie, ale jej przebieg dostępny jest w wydawnictwach drukowanych oraz w serwisie internetowym www.traseo.pl. Jest ona połączeniem miejsc występowania żurawiny, lokalnych atrakcji związanych z kulturą i tradycją regionu oraz lokalizacji, gdzie można skosztować smakołyków przyrządzonych na bazie żurawiny. Całość trasy składa się z przebiegu głównego o długości 130 km, oraz dodatkowej trasy alternatywnej (Łubiana-Gołuń) i 2 łącznikowych (Łącznik – Wieżyca i Łącznik – Wdzydze) o długości 30 km.


Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił w trakcie uroczystości wręczenia nagród, że polska wieś ma wszystko, czego potrzebują turyści: - Często jest tak, że cudze chwalicie, a swego nie znacie. Może ktoś woli leżeć na plaży w Chorwacji, to jest jego wybór. Ale bogactwo przyrodnicze, kulinarne, kulturowe polskiej wsi jest tak olbrzymie, że trzeba robić wszystko, żeby móc to przybliżyć. I taki konkurs znakomicie temu służy.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk uważa, że konkurs pokazuje coraz wyższy poziom polskiej agroturystyki: - Laureaci mają bardzo indywidualne podejście do biznesu. To widać. Kapituła konkursu doceniła, że oferta jest skrojona na miarę, bardzo dopasowana do indywidualnych potrzeb. To właśnie klucz do sukcesu.

Polska Organizacja Turystyczna zapewnia zwycięzcom promocję w specjalnych albumach, udział w filmach i publikacjach.

red/IAR/ar