fot. Sławomir Kamola
Pracownicy PKP PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek kontrolują zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowych. Zajmują się również edukacją i rozdają broszury przypominające o zasadach przekraczania torów.

Dziś taka akcja została przeprowadzona na 46 skrzyżowaniach dróg i torów, między innymi w Sławnie. Sławomir Świerczyński, inspektor komendy regionalnej Służby Ochrony Kolei w Szczecinie mówi, że najczęstszymi błędami prowadzącymi do tragedii jest przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek i ignorowanie znaku stop oraz czerwonego światła sygnalizacyjnego: - Piesi również zachowują się nierozważnie. Ludzie często przechodzą przez tory, nie zwracając uwagi na zagrożenia. Później najczęściej tłumaczą się tym, że mieszkają w okolicy i od długiego czasu tak właśnie przekraczają torowisko. Warto pamiętać, że chodzenie dzikimi przejściami kończą się najczęściej mandatami.

Kierowcy ze zrozumieniem podchodzili do chwilowego utrudnienia ruchu i podkreślali, że taka akcja może niektórym uratować życie i jest bardzo potrzebna.

Podczas akcji promowano również Żółtą naklejkę PLK. To specjalny rodzaj oznaczenia umieszczony na rogatce lub krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Na naklejce znajdują się numery alarmowe oraz specjalny numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki takiej informacji przekazanej w przypadku zagrożenia na numer 112 można - jeśli to konieczne - wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem żółtej naklejki, w 119 przypadkach po zgłoszeniu wstrzymano ruch pociągów.`

sk/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

Sławomir Świerczyński, inspektor komendy regionalnej Służby Ochrony Kolei w Szczecinie
kierowcy