Podczas tegorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej, kościół sanktuaryjny w Skrzatuszu został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W uroczystościach udział wzięli m.in Prymas Polski i tysiące wiernych z całego kraju.

Wobec tysięcy pielgrzymów dekret Watykanu odczytał biskup Krzysztof Zadarko:

- Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu chętnie postanawia uhonorować Kościół Sanktuaryjny w Skrzatuszu tytułem i godnością bazyliki mniejszej. Wraz ze wszystkimi prawami i liturgicznymi przywilejami.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak. W uroczystościach w Skrzatuszu udział wzięły tysiące wiernych.

- Przyjechaliśmy z Kalisza Pomorskiego, to już tradycja dla nas i co roku jesteśmy. Przyjeżdżaliśmy tutaj z dziećmi, które teraz mają po 40 lat. Tu nadajemy sens swojemu życiu. Cały czas Matka Boska jest z nami. Tutaj dużo się dzieje jeśli chodzi o wiarę o odnowę i opiekę Matki Boskiej.

Starania o ustanowieniu bazyliki podjął biskup Edward Dajczak ordynariusz diecezji koszalińsko kołobrzeskiej. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin jest to miejsce wyjątkowe. Decyzję o ustanowieniu bazyliki podjął papież Franciszek.

- Papież docenił piękno tego miejsca, ale też niezwykłą wartość duchową dla diecezji. Bez wątpienia Skrzatusz staje się centrum duchowym diecezji. Ilość ludzi w tej chwili przyjeżdżająca do Skrzatusza w ciągu roku na weekendy, na rekolekcje - to wzrost niewyobrażalny.

Sanktuarium maryjne w Skrzatuszu zbudowano w XVII wieku jako wotum za odsiecz wiedeńską. W głównym ołtarzu znajduje się XV-wieczna Pieta z wierzbowego drewna. Świątynia będzie drugą - po kołobrzeskiej katedrze - bazyliką mniejszą w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

red/jr 

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

Podsumowanie - Arkadiusz Wilman