Dziewięć jednostek OSP z regionu koszalińsko-kołobrzeskiego podpisało w poniedziałek umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu. W programie „Mały Strażak", pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Dofinansowanie posłuży np.: na zakup specjalistycznych mundurów. Jak zaznacza Wiceminister Środowiska Małgorzata Goliński, pomysłodawczyni programu, powstał on w trakcie rozmów ze środowiskiem strażaków i jest ważnym uzupełnieniem rządowego programu doposażania służb mundurowych:

- Duże samochody i duże jednostki są bardzo potrzebne, ale brakuje też hełmów, pilarek, węży i dodatkowego umundurowania. Wymyśliliśmy, że może warto by było żeby WFOŚ włączył się w te kwestie, które będą dotyczyły bezpośrednio ochrony zdrowia strażaków ochotników.

OSP z Gościna, otrzymane dofinansowanie przeznaczy np. na zakup specjalistycznych mundurów. Koszt jednego, jak zaznacza Krzysztof Selerowicz prezes OSP Gościno, to ponad 3 tysiące złotych:

- Te pieniądze wykorzystamy na ubrania ochrony osobistej, które są teraz wymagane. Koszt takiego munduru to 3,5 tysiąca złotych. Samorządowców często nie stać na taki sprzęt. Chcemy kupić przynajmniej trzy takie specjalistyczne mundury.

Na program Mały Strażak w województwie zachodniopomorskim ogółem przeznaczono 300 tysięcy złotych. Ze wsparcia skorzystało 17 jednostek OSP. Jak zapowiedziała minister Małgorzata Golińska do programu zostaną przekazane dodatkowe pieniądze. Będzie to 200 tysięcy złotych.

kk/jr

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun