fot. szpital.szczecinek.pl
Komisja, która bada sytuację w placówce, opracowała listę nieprawidłowości, do jakich doszło pod rządami poprzedniego zarządu spółki Szpital w Szczecinku. Starosta szczecinecki na razie nie ujawnia tej listy, bo ma być ona elementem dyskusji radnych na najbliższej sesji rady powiatu.

Starosta Krzysztof Lis mówi, że radni zajmą się sprawą zleceń zewnętrznych, które są przedmiotem audytu: - Szpital, mając własne, duże możliwości, zlecał różne procedury - według naszej wiedzy - niekoniecznie właściwie. Sporo procedur, nawet tych chirurgicznych, było zlecanych podmiotom zewnętrznym.

Nie czekając na końcowe wyniki audytu władze powiatu, które są większościowym udziałowcem w spółce Szpital w Szczecinku, rozpoczęły rozmowy z wierzycielami lecznicy: - Jest już wniosek o rozłożenie na raty na trzy lata 2,5 miliona złotych zobowiązań wobec ZUS-u. Chcemy też możliwie szybko pospłacać zobowiązania wobec małych wierzycieli, żeby uniknąć ewentualnych spraw sądowych czy postępowań komorniczych.

Zadłużenie szczecineckiego szpitala to według ostatnich wyliczeń około 11 mln złotych. Oprócz zobowiązań wobec ZUS-u lecznica zalega w płatnościach za ogrzewanie, energię elektryczną czy endoprotezy.

Wyniki kontroli powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu.

ms/ar

Posłuchaj

Krzysztof Lis o przedmiocie badań komisji
Krzysztof Lis o spłacie zobowiązań szpitala