fot. Edyta Lubiak
Ćwiczenia są połączone z konferencją szkoleniową dotyczącą m.in. usuwania skutków zanieczyszczeń w Bałtyku. Do Rowów przyjechali samorządowcy z powiatów nadmorskich: kołobrzeskiego, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego.

Celem ćwiczeń jest praktyczne uruchomienie procedur systemu zarządzania kryzysowego. Jest  to również test gotowości służb w przypadku skażenia Bałtyku.

Strażacy i ratownicy morscy prezentują sprzęt i umiejętności. - Zawsze staramy się korzystać z tego, co najlepsze i najmniej obciąża naszych ratowników, a zarazem może pomóc w zwalczeniu rozlewów. Nasz sprzęt jest jednym z najnowocześniejszych w Europie - powiedział Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Jak powiedział Paweł Lisowski, starosta słupski, jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom samorządowców: - Będziemy potrzebowali bardzo szybkiej, sprawnej i profesjonalnej reakcji. Podczas ostatniej komisji bezpieczeństwa, która działa w Starostwie Powiatowym w Słupsku, rozmawialiśmy o problemie, kiedy w Bałtyku pojawi się niebezpieczna substancja. Procedury były tutaj niezbyt jasne, więc takie szkolenie praktyczne i teoretyczne jest potrzebne.

Organizatorem ćwiczeń jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obronności Starostwa Powiatowego w Słupsku. Ćwiczenia zakończą się dziś o 16.00.

el/rż

fot. Edyta Lubiak
fot. Edyta Lubiak
fot. Edyta Lubiak
fot. Edyta Lubiak

Posłuchaj

Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa
Paweł Lisowski, starosta słupski