fot. White House/Twitter
Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował, że podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego Visa Waiver Program. Obywatele państw z krajów należących do programu mogą podróżować do USA w celach biznesowych lub turystycznych na czas do 90 dni.

Ostatnio odsetek odmów wydania wiz turystyczno-biznesowych do USA w Polsce spadł do niskiego poziomu wynoszącego 2,8 procent. Spadek poniżej 3 procent oznaczał spełnienie wymogu włączenia obywateli naszego kraju do amerykańskiego programu Visa Waiver Program.

Jeszcze w trakcie wizyty, jaką w Waszyngtonie złożył w ostatnich dniach, prezydent Andrzej Duda wskazywał, że zgoda na ruch bezwizowy jest prawdopodobnie kwestią czasu.

- To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi. To koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione - mówił Duda.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Trump powiedział: - Polska to kraj pełen świetnych ludzi, mamy wielu Amerykanów polskiego pochodzenia w USA. Z przyjemnością więc informuję, że podpisałem pełen program bezwizowy.


Sprawę skomentowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Na nagraniu zamieszczonym na Twitterze stwierdziła m.in.: - Wkrótce polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez wiz. Polska i USA to nie tylko sojusznicy, ale też bliscy przyjaciele. Cieszę się z tej decyzji.

Aby procedura włączenia Polski do programu dobiegła końca, potrzebne są wymagane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA dodatkowe procedury administracyjne ze strony rządu USA. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.

IAR/TVP Info/ar