fot. KMP Słupsk
Od początku października słupscy funkcjonariusze przyjęli 10 zgłoszeń dotyczących wyłudzenia pieniędzy przy pomocy fałszywych SMS-ów. Oszukane osoby straciły nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

Do jednostek policji na terenie powiatu słupskiego zgłosili się pokrzywdzeni, z których kont zniknęły znaczne sumy pieniędzy. Schemat działania oszustów był podobny. Wszyscy otrzymali wiadomość SMS, która na pierwszy rzut oka wyglądała jak autentyczna wiadomość z firmy kurierskiej, operatora sieci komórkowej lub nawet kancelarii komorniczej. W treści wiadomości znajdowała się informacja o niedopłacie do paczki lub faktury, którą można w prosty sposób uregulować. Sposobem było wejście w znajdujący się w SMS-ie link, który przekierowywał automatycznie na stronę banku, a po zalogowaniu się można było dokonać płatności. Strona banku łudząco przypominała tę prawdziwą. Użytkownik, podając dane do logowania do bankowości elektronicznej, udostępniał je oszustom, którzy następnie wybierali z konta pieniądze.

Policjanci radzą: w pierwszej kolejności należy zweryfikować autentyczność otrzymanej wiadomości. Można ją np. porównać z innymi, wcześniej otrzymanymi od tego samego kuriera lub operatora. Jeżeli jednak zdarzy się wejść na znajdujący się w SMS-ie link należy ocenić wygląd strony. Wątpliwości powinno również rozwiać zalogowanie się na tę stronę poprzez wpisanie adresu w oknie wyszukiwarki i porównanie obu wersji. Odnalezienie kłódki po lewej stronie adresu daje gwarancję bezpiecznego połączenia. Każdą nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

jż/iw