fot. ms.gov.pl
Ustalenia dotyczące m.in. terminów rozpraw, przesłuchań świadków zapadły dzisiaj podczas posiedzenia organizacyjnego sądu - poinformował jego rzecznik sędzia Michał Tomala. Na zamkniętym dla mediów posiedzeniu byli pełnomocnicy stron.

Sędzia Tomala dodał, że do czerwca przyszłego roku średnio w miesiącu zaplanowane zostały cztery rozprawy. Proces poprowadzi sędzia Grzegorz Kasicki z III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Sprawa dotyczy ustawienia 105 przetargów na 600 milionów złotych w okresie rządów PO-PSL. Przetargi organizował Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Akt oskarżenia obejmuje 32 osoby między innymi senatora, polityka Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego z Koszalina. Śledczy zarzucają mu między innymi przestępstwa o charakterze korupcyjnym i pranie brudnych pieniędzy. Polityk twierdzi, że jest niewinny, a sprawa ma charakter polityczny.

Ośmiu oskarżonych chce dobrowolnie poddać się karze. Przyznali się do winy i chcą kar więzienia w zawieszeniu. To między innymi kierownicy budów, którzy fałszowali dokumenty w ustawianych przetargach.
Akt oskarżenia ma ponad 1100 stron.

ak/red.

Posłuchaj

Michał Tomala